Drzewa i Krzewy Ozdobne
Aranżacje i Projekty Ogrodów
Gwarancja Jakości Roślin

Sprawdź naszą ofertę pnącz

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że ze względu na ograniczony metraż, nie na każdej posesji istnieje możliwość zasadzenia krzewów lub drzew ozdobnych czy też stworzenia spektakularnego wrzosowiska, które przyciągałoby wzrok swoim wyglądem. Niewielka powierzchnia nie oznacza jednak tego, że trzeba zrezygnować z marzeń o pięknym ogrodzie. W takich sytuacjach polecamy klientom przede wszystkim wieloletnie rośliny pnące. W przygotowanej ofercie asortymentowej bez trudu znajdą Państwo wiele ciekawych gatunków – w tym również tych zimozielonych, które pełnią funkcję dekoracyjną przez cały rok – i to bez względu na panujące akurat warunki atmosferyczne.

Ozdobne pnącza ogrodowe

Pnącza kwitnące są łatwe w utrzymaniu, nie wymagają przeprowadzania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Dobrze znoszą oddziaływanie wysokich i niskich temperatur. Dużym zainteresowaniem ze strony ogrodników – zarówno tych mniej, jak i bardziej doświadczonych – cieszą się m.in. rośliny z rodziny Clematis. Powojnik – bo o nim właśnie mowa – to gatunek pnącza wieloletniego, który dosłownie zachwyca swoim wyglądem. Nadaje się on nie tylko na pergole, ale często stosowany jest także w celu zasłonięcia nieestetycznych elewacji budynków. To jednocześnie najczęściej spotykane pnącze ogrodowe. W zależności od odmiany może znacznie różnić się wyglądem i terminem kwitnienia. Najefektowniejsza jest grupa powojników wielkokwiatowych, których kwiaty mogą osiągać nawet 20 cm średnicy.

Pnącza ze szkółki roślin ozdobnych spod Radomia

Rośliny pnące

O tym, jak spektakularnie będą prezentowały się kwitnące pnącza ogrodowe, czyli między innymi Clematisy, decyduje wiele różnorodnych czynników. Aby uzyskane efekty estetyczne były zadowalające, warto kierować się kilkoma najważniejszymi wskazówkami. Po pierwsze, kwiaty pnące odporne na mróz należy sadzić jesienią, ponieważ wtedy szybciej adaptują się do nowych warunków. Z sadzeniem odmian wrażliwych na ujemne temperatury, czyli np. glicynii, najlepiej poczekać do wiosny.

Po drugie, do nawożenia powinno wykorzystywać się środki bogate w potas, co zagwarantuje lepsze krzewienie. Ozdobne pnącza na pergole można dodatkowo wspomagać nawozami ze zwiększoną zawartością fosforu. Po trzecie natomiast, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego gatunku rośliny warto wziąć pod uwagę fakt, że większość pnączy dobrze rośnie w glebie o pH od lekko alkalicznego po lekko kwaśny. Na tego typu ziemiach udaje się uprawa powojników, hortensji pnącej czy przywarki.

Gdzie pnącza ozdobne sprawdzą się najlepiej?

Jedną z największych zalet pnączy ozdobnych jest to, że mają one bardzo uniwersalne zastosowanie. Choć sprawdzą się w dosłownie każdym ogrodzie, to zdecydowanie najczęściej sięgają po nie właściciele małych działek, którzy nie mogą pozwolić sobie na nasadzenie dodatkowych drzewek czy też krzewów.

Co więcej, wieloletnie rośliny pnące, kwiaty takie jak m.in. powojniki, inaczej zwane Clematisami, mogą posłużyć jako niezwykle atrakcyjna dekoracja elementów małej architektury ogrodowej. Dlatego też często spotyka się je na pergolach oraz na ogrodzeniach. Zapraszamy zatem do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty i do wyboru najlepszej opcji.

ARANŻACJE OGRODÓW
Nie musisz samodzielnie planować doboru gatunkowego roślin, ustalać ich rozstawy czy wymierzać kształtów rabaty, zrobimy to sami!
Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas